Logo Klubu NowofundlandaZwiązek Kynologiczny w Polsce - Klub NowofundlandaLogo Klubu Nowofundlanda
Hodowla nf w PolsceHodowla nf na ŚwieciePielęgnacjaPochodzenie nfRozródWeterynariaDoskonalenie rasy

EWOLUCJA EKSTERIERU NOWOFUNDLANDA


Moda na konkretne wybitne psy, selekcjonowanie do hodowli osobników zdrowszych, sprawniejszych ruchowo, z prawidłową psychiką, zachwycających urodą nie tylko miłośników rasy - to powody zmian zachodzących w eksterierze wielu ras psów. Dotyczy to również nowofundlanda. Wyraźnie widać jak na przestrzeni ostatnich 30 lat zmieniał się typ.Ogromne znaczenie ma tu coraz łatwiejszy dostęp do najlepszych linii hodowlanych świata. Wzrasta też mobilność hodowców, którzy konfrontują wyniki planów hodowlanych zjeżdżając masowo na najbardziej prestiżowe imprezy kynologiczne. Ocenianie psów przez najlepszych sędziów często kreuje kierunki hodowli. Również najbardziej cenieni w środowisku hodowcy (będący często sędziami) prezentując swoje najlepsze psy wpływają na kształtowanie trendów hodowlanych.
Najwybitniejsi hodowcy z Anglii USA i Kanady (rodzimych stron rasy) od początku dążyli do osiągnięcia ideału. Z czasem Anglicy zostali w tyle z powodu wrowadzonej 6-cio miesięcznej kwarantanny, która uniemożliwiła wymianę materiału hodowlanego z innymi krajami. Spadła ilość i jakość populacji. Obecnie przepisy dotyczące importu zwierząt do Anglii znacznie złagodniały i hodowcy starają się odrabiać swoją pozycję mając możliwość importu "świeżej krwi" z najlepszych linii europejskich i amerykańskich.
Wiodące hodowle amerykańskie i kanadyjskie przez wiele pokoleń tworzyły nowoczesny typ nowofundlanda bazując na ogromnej jak dla Europejczyka ilości psów. Przez wiele lat selekcji amerykańscy hodowcy utworzyli bazę hodowlaną z najwybitniejszych egzemplarzy. W wielu słynnych liniach znajdujemy te same wybitne osobniki, które utworzyły całe linie hodowlane. Znakomicie przemyślane inbredy na takiego przodka dały bardzo czystą i zwartą pulę genów nadającą całym pokoleniom charakterystyczne cechy. Kiedy pojawia się nowy znakomity osobnik zachwycający urodą często tworzy bazę dla nowych pokoleń. Psa takiego "wyławia" oko znawcy - lansuje go hodowca, sędziowie oceniają i jeśli pies ten zdobędzie serca innych i zostanie użyty do hodowli może wprowadzić swoje cechy do wielu linii kształtując typ w wielu krajach. Dzięki większej dostępności do takich psów eksterier nowofundlanda w ostatnich latach coraz bardziej się ujednolica i zdecydowanie poprawia na calym świecie, choć jest też wielu hodowców, którzy z trudem akceptują te zmiany.Ci jednak nie są w stanie konkurować z najlepszymi. Istnieje wiele hodowli chwalących się wieloletnią dzialalnością, jednak nie akceptując zmian zachodzących w typie dzisiejszych nowofundlandów po prostu zostają w tyle i nie mają szans na utrzymanie się w czołówce.
Zmiany zachodzące w eksterierze dzisiejszych nowofundlandów możemy dostrzec śledząc kolejne pokolenia z najlepszych hodowli świata.
Pozostańmy w Europie. Lata 50-70te. Niewielka populacja,najbardziej dziś znane hodowle zaczynały swoją działalność. Europejskie nowofundlandy prezentowały typ tzw. Kontynentalny - psy o długim korpusie, płaskiej łopatce, krótkiej nisko osadzonej szyi, średniej masie, bardzo słabym lub zbyt ciężkim owłosieniu, często słabo kątowane, o drobnych głowach z płaskim czołem, wysoko osadzonym często odstającym uchem, długą i płytką kufą... Zachwianie proporcji z powodu długiego korpusu powodowało kolebiący i mało wydajny ruch. Taki typ wykreowali hodowcy niemieccy, którzy hodowali dużo i zawsze uważali się za wyrocznię kynologiczną. Do dziś standard nowofundlanda w wersji VDH ma sporo niezgodności ze standardem kanadyjskim przyjętym omal BEZ POPRAWEK przez FCI. Jednak i tam widać zmiany. Niektóre hodowle chcąc utrzymać poziom zaczynają używać materiału włoskiego i skandynawskiego. Holendrzy drepczą w miejscu, oprócz chyba tylko hodowli Chatkantarra, natomiast Belgia szczyci się doskonałym Twillin Gate oraz staje się potentatem w hodowli biało-czarnych za sprawą znanej u nas hodowli New Mermaid.
Bardzo znanym przykładem ówczesnego typu jest suka niemiecka importowana do Danii przez Birgitte Gothen/hodowla Ursula/Cora v.Ostseerstrand

Suka długa, z bardzo płytką głową i o bardzo jasnym oku na początku lat 70-ych zdobyla tytuły DK Int Ch, Bundessiger'73, Europassiger'74. Jej potomstwo dziedziczyło ten typ.

Jej córka Int,Dk,Nl,Ch Ursulas and Marys Dream odziedziczyła po matce identyczną budowę z może ciut lepszą głową.

Ojciec tej suki Caniz Major Skibber,

syn importowanego do Danii amerykańskiego Little Bears Royal Top Galanta

stał się na lata symbolem rasy. Zdobył tytuły Dk, Int Ch, Zw. Amsterdamu, Multi BIS, "złoty reproduktor klubu" w latach 77-78-79-80, ojciec 15 championów. Był to pies średniej wielkości, o mocnym kośćcu, zwartym tułowiu, obfitej ładnej szacie, o efektownej całkiem nowej w wyrazie głowie. To, co może razić nieco dzisiaj to dość krótka szyja, jeszcze mniej eksponowana przez obfity niewystrzyżony włos. Intensywnie wykorzystywany w hodowli Skibber rozpoczął nową erę w hodowli skandynawskiej.
Psy importowane z Ameryki do krajów skandynawskich i Włoch na przełomie lat 70/80ych zmieniły radykalnie typ rasy. Preferowano psy duże, potężnie zbudowane, grubokościste o lepszej anatomii, zwartych sylwetkach, dłuższej szyi wysoko opartej na skośnej łopatce, co dało psom możliwość efektywnego ruchu z długim wykrokiem. Poprawiano rzeźbę głów, dążono do osiągnięcia głębszego profilu z bardziej zaokrąglonym, wyższym i węższym czołem i głębszą,mięsistą kufą. Selekcjonowano lepsze owłosienie, bez zbędnie długich ''firan'' na brzuchu. Na głowie włos nie jest już krótki i przylegający, tworzy efektowną grzywkę. Ucho jest nieco większe, bardziej przylegające do głowy na całej płaszczyźnie nie wychodząc poza obrys głowy. Taki typ prezentował m.in. Zwyc.Świata Berno'94 Int,I,Aus,Multi BIS włoski Cayuga What A Wonderfull World.

Jeszcze nowocześniejszy ,jeszcze bardziej elegancki typ reprezentują Ch Main Tickle It Happened One Night, Zwyc.Gold Cup'02

i Zwyc. Gold Cup' 01 Ch And I'm Great To Be Back.

Te dwa psy porównywalnej urody zachwycają wspaniałą prezencją i rewelacyjnym ruchem.A co bardzo ważne, oba mają świetne pochodzenie i tak dobry genotyp, że przekazują swoją urodę potomstwu- przykladem jest syn It Happened One Nighta- Main Tickle Elsinoire, zwyc. kl. pośredniej i BIS IV na Gold Cup;02.

Suki- reprezentują oczywiście równie wysoki poziom, są delikatniejsze od psów, ale nie ustępują pola. Tu dla przykładu zwyciężczyni Gold Cup'02 belgijska championka Twillin Gate You Too,

Zwyc.Mł. Gold Cup '02 BIS III , Zwyc.Gold Cup BIS '03 Spring Creek's Drop Dead Beautiful

i jedna z lepszych obecnie suk skandynawskich Gold Bear's Peek-A-Boo, córka włoskiego przepięknego Multi Ch Cayuga Ike Marshal of Bonawentura.

Aleksandra Dobrut
Do tekstu wykorzystano fotografie autorów: S.Wesseltoft, Marcin Gorazdowski, Marcin Zawacki, Aleksandra Dobrut, i z książek ''Bogen om Newfoundlaenderen'' B.Gothen, ''Nowfoundlands today'' H.i D. Richards.strona główna
informacje
regulaminy
linki
druki
WSTĄP DO KLUBU
© copyright ZKwP - Klub Nowofundlanda