Logo Klubu NowofundlandaZwiązek Kynologiczny w Polsce - Klub NowofundlandaLogo Klubu Nowofundlanda
HodowleReproduktorySuki hodowlaneMiotyWystawyChów i hodowla
Bieżące informacjeKontaktyZarząd

2015*2014*2013*2012*2011 *2010 * 2009 * 2008 * 2007/2006

30.12.2008 Prezydium Zarządu Klubu Nowofundlanda podjęło uchwałę o przyjęciu do Klubu, Panią Angelikę Wilk, ZKwP O/Chorzów.

18.12.2008 WALNE ZGROMADZENIE SPRAWOZDAWCZE członków Klubu Nowofundlanda ZKwP, wraz z wyborami uzupełniającymi do Zarządu Klubu, odbędzie się 31.01.2009 w siedzibie ZKwP O/Warszawa przy ul. Lubelskiej 5/7. Początek zebrania godzina 11:00. Zapraszamy wszystkich członków Klubu do uczestnictwa w zebraniu. Przypominamy o zabraniu ze sobą legitymacji ZKwP z opłaconymi składkami za rok 2008, w przeciwnym razie uczestnik zebrania nie będzie miał prawa do glosowania.

17.12.2008 Prezydium Zarządu Klubu Nowofundlanda podjęło uchwałę o przyjęciu do Klubu, Panią Annę Mazur, ZKwP O/Przemyśl.

15.12.2008 Osoby, które nie zapłacą składek za rok 2008, stracą członkowstwo w Klubie. Informacja z przypomnieniem o terminie opłacania składek znajduje się na stronie głownej Klubu od połowy listopada br.

8.12.2008 Zarządu Klubu Nowofundlanda dnia 15.11.2008 podjął uchwałę o zmianie miejsca siedziby Klubu.
W dniu 3.12.08, Zarząd Oddziału Zabrze ZKwP, wyraził zgodę na lokalizację siedziby Klubu Nowofundlanda ZKwP przy Oddziale w Zabrzu.
Obecnie czekamy na zatwierdzenie przez Zarząd Głowny ZKwP nowej lokalizacji siedziby Klubu.

4.12.2008 Prezydium Zarządu Klubu Nowofundlanda podjęło uchwałę o przyjęciu nowych członków Klubu. Są to:
Stanisława Gniewek ZKwP O/Rzeszów, Justyna Trzeciak-Samluk ZKwP O/Legionowo.

28.11.2008 W dniach 5.11-15.11.2008 odbyło się drugie internetowe zebranie Zarządu Klubu.
Dnia 15.11.08 Zarząd Klubu podjął uchwałę dotyczącą badań zdrowotnych u nf. Ze względu na wagę sprawy podajemy uzasadnienia uchwały.
1). Choroby serca stanowią bezpośrednie zagrożenie życia dla nowofundlandów. Jak dotąd w polskiej populacji wady serca występowały sporadycznie i głownie po osobnikach opartych na niektórych amerykańskich liniach. Mechanizm dziedziczenia schorzeń sreca jest niejasny. Klub zaleca badania serca tak u psów jak i suk, a szczególnie reproduktorów zaawansowanych w amerykańskie linie.
Nie są to badania obowiązkowe.
Wyniki badań serca wraz z nazwiskiem lekarza wykonującego badanie, będą publikowane na stronie Klubu.
Wykaz lekarzy wykonujących badania serca w dziale "druki".
2) Cystynuria może stwarzać bezpośrednie zagrożenie życia dla nowofundlandów. Wobec znanego dziedziczenia i możliwości badań genetycznych, Zarząd Klubu podjął uchwałę o obowiązkowym badaniu wszystkich nowofundlandów, których właściciele należa do Klubu, z dniem 1.01.2009.
W hodowli mogą być używane osobniki genetycznie wolne oraz nosiciele cystynurii. Przy kojarzeniach nosiciela, drugi z osobników tworzących parę rodzicielską, musi być genetycznie wolny od tego schorzenia.
W chwili obecnej w europejskiej populacji nowofundlandów jest wiele nosicieli cystynurii i istnieje duże ryzyko nieświadomego kojarzenia nosicieli, co musi zaowocować chorymi osobnikami. Jeśli większość polskich nowofundlandów będzie badanych w kierunku tego schorzenia, wówczas będzie można używać w hodowli nosicieli cystynurii bez ryzyka rodzenia się chorych psów.
Klub zaleca, aby psy/suki hodowlane będące już na liście osobników hodowlanych również zostały przebadane w kierunku cystynurii.
Wyniki badań w kierunku cystynurii będą publikowane na stronie Klubu.
Wykaz laboratoriów i lecznic wykonujących badania w kierunku cystynurii w dziale "druki".
3) Dysplazja łokciowa (ED) bezpośrednio nie zagraża życiu psa lecz może znacznie je, psu utrudnić. Pies z dyplazją łokciową z reguły musi być poddany operacji, inaczej będzie całe życie cierpiał wskutek nieprawidłowej budowy jednego czy obu stawów łokciowych. Sposób dziedziczenia niewyjaśniony.
Klub zaleca badanie stawów łokciowych i proponuje aby badania były wykonywane bezpośrednio u dr n.wet. Jana Siembiedy, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (dawna Akademia Rolnicza) lub u lekarzy weterynarii współpracujących z dr J. Siembiedą. Dr n wet J. Siembieda, specjalista radiolog, wykładowca akademicki, dysplazję stawów łokciowych bada od roku 1990 (dysplazję biodrową od roku 1984).
Badania ED nie są obowiązkowe, ich wynik nie będzie miał znaczenia przy kwalifikacji do hodowli, jednak przy kojarzeniach osobnika z ED+, drugi z osobników kojarzonej pary powinien być wolny od tego schorzenia.
Wyniki badań ED wraz z nazwiskiem lekarza wykonującego badanie będą publikowane na stronie Klubu.
Wykaz lekarzy wykonujących badania ED w dziale "druki". Lekarze ci sami co na liście osób uprawnionych do badań HD.
4) Dysplazja biodrowa (HD), badania obowiązkowe, prowadzone w Polsce u nf od roku 1991 nie spowodowały istotnej poprawy. Podobna sytuacja równiez na świecie. Przykład statystyki występowania HD w różnych rasach: www.offa.org/hipstatbreed.html
Z w/w jednostek chorobowych, HD jest najłagodniejszą chorobą u nowofundlanda. Przy prawidłowym odchowie szczenięcia do wieku dorosłego, silnie rozbudowane mięśnie zadu i grzbietu u nf (w innych rasach jak np ON, dysplazja biodrowa jest większym znacznie problemem) przejmują funkcje stawu i chyba z tego powodu w większości Klubów Nowofundlandów na świecie, wynik badań w kierunku HD nie ma wpływu na kwalifikacje hodowlane.
Od 1.01.2009 Wyniki HD i ED będą zamieszczone na stronie, po przesłaniu do Sekretarza Klubu oryginalnego (nie kopii) świadectwa badania, którego druk znajduje się na stronie Klubu w dziale "druki".
Druk jest do pobrania ze strony lub może być przesłany pocztą przez Sekretarza, do wlaściciela badanego psa po uprzednim kontakcie telefonicznym lub mailowym. Dwustronne kopie rodowodów również muszą być przesyłane na adres Sekretarza Klubu.
Wyniki badań w kierunku HD wraz z nazwiskiem lekarza wykonującego badanie będą publikowane na stronie Klubu.
Wykaz lekarzy wykonujących badania HD w dziale "druki".

21.11.2008 Członek Klubu Nowofundlanda ZKwP, Pan Zbigniew Nalazek został sędzią międzynarodowym. Gratulujemy.

20.11.2008 Na Międzynarodowej Wystawie w Rumunii w Cluj Napoca w dniu 15.11.2008, prezentowana w klasie championów MŁCHPL/PLCH JAWA CZY SEN Viva Zabajka uzyskała CACIB, BOS oraz Championat Rumunii. Gratulacje dla hodowczyni i właścicielki Jawy, Eli Piotrowskiej.

W dniu 24.10.2008 roku zmarła Pani Dobromiła Betting członkini Grupy Inicjatywnej Klubu Nowofundlanda, później Klubu Nowofundlanda. Znakomity kynolog, odznaczona Złotą Odznaką ZKwP. Dla tych którzy Miłę znali, była zawsze osobą pełną radości życia, życzliwości i energii i tak Ją zapamiętamy. Cześć Jej Pamięci !
Panu Januszowi Bettingowi, Przewodniczącemu Oddziału Leszno ZKwP, wyrazy szczerego współczucia z powodu śmierci Żony, składają

Członkowie Klubu Nowofundlanda ZKwP

17.10.2008 Przewodnicząca Klubu Nowofundlanda ZKwP, Pani Anna Nalazek została sędzią międzynarodowym. Gratulujemy.

14.10.2008 Kolejne sukcesy polskich psów na Litwie. W dniach 11/12.10.2008 na dwudniowej Wystawie Międzynarodowej w Wilnie, MŁCHPL/PLCH, DETWEESTER z Ogrodów Ateny uzyskał 2 x CACIB, 2 x BOB, 1 x BOG, a jego siostra MŁCHPL/PLCH, DELPHINE z Ogrodów Ateny, pierwszego dnia CACIB, BOS. Gratulacje dla hodowców i właścicieli.

16.09.2008 Prezydium Zarządu Klubu Nowofundlanda podjęło uchwałę o przyjęciu nowych członków Klubu. Są to:
Justyna Jędruszek ZKwP O/Katowice, Damian Łagodzki ZKwP O/Katowice, Teresa Nowak ZKwP O/Będzin, Wiesław Paszta ZKwP O/Warszawa, Małgorzata Róg ZKwP O/Rzeszów, Zbigniew Wawoczny ZKwP O/Rybnik.

12.09.2008 Wyniki Klubowej Wystawy, znajdą Państwo w dziale - wyniki wystaw 2008.

* * *

Logo Klubu Nowofundlanda XIV KLUBOWA WYSTAWA NOWOFUNDLANDÓW odbyła się w dniu 6.09.2008, na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Brzeźnica, Zakładu Usług Komunalnych w Tworogu.

OBSADA SĘDZIOWSKA:
Pani Beatrice Schiatti, hodowla Vertigo, (Włochy) - psy i suki dorosłe, BOB.
Pan Waldemar Mrowiec (Polska) - baby, szczenięta, młodzież, weterany.Zwycięzcą Rasy, BOB został POISON OR HONEY King of Helluland, dobrze znany polskim wystawcom, bardzo utytułowany pies, ze Słowacji. Tytuł Najlepszego w Płci Przeciwnej do Zwycięzcy Rasy czyli BOS uzyskała Vertigo ULTIMA THULE FOR NORKROS, która została również Najpiekniejszym biało-czarnym nowofundlandem.

BOB i BOS.
Najlepsze Baby: DIFENBACHIA Moje Słoneczko, Najlepsze szczenię: BLACK PRETENDER Kaźko Słupski, Najlepszy Junior: NIGER z Kąpieliska Marzeny, Najlepszy Weteran: ORCADES ORION Wichrowe Łąki.

Najlepsza Grupa Hodowlana: Hodowla Norkros.
Najlepszy Reproduktor: NERO od Stiky.
Najlepsza Suka Matka: Vertigo ULTIMA THULE FOR NORKROS.
Najlepsza Para: WIKING LEIF Wichrowe Łąki i FAMA FENICJANKA Wichrowe Łąki
Najpiękniejszy brązowy nowofundland: Avalon CANDLE IN DARKNESS

* * *

3.09.2008 W dniach 30.08-31.08.2008 w Mellendorf (Niemcy) odbyła się Specjalistyczna Wystawa Nowofundlandów. W dniu 30.08.2008, psy oceniała Pani Anna Nalazek, a suki Pan Helmut Lampe (Niemcy). W niedzielę, Pan H.Lampe oceniał psy, a Pani A.Nalazek, suki.
VDH/DNKCH Bjornebandens SAINT LOUIS BLUE, uzyskał CAC, BOB, BIS, wł. Sven Jacobi.
CAC, BOS, otrzymała VDH/DNKCH Bears Cove GHOST, wł. Klaus i Astrid Rucker.
Najlepszy Juniorem został AETNA vom Riesrand, wł. Evi Groshauser.
Najlepszym Weteranem w sobotę został czarny, JDCH/DNK-VETCH SIDNEY-BAR vom Blemer Berg, a w niedzielę brązowa suczka LUX/VDHCH ULTRA-MAGIC von der Wassernach.
Najlepszą Grupa Hodowlaną została hodowla , High Secret, wł. Pan Christophe Gebhard (Francja). Prezentowany w klasie championów High Secret VOLTAIRE zajął drugie miejsce, a INTCH/D/VDH/LUXCH High Secret UNAVOIDABLE w niedziele został Najpiękniejszym biało-czarnym nowofundlandem. W sobotę tytuł ten uzyskał Voltaire.
Z Polski przyjechał WIKING LEIF Wichrowe Łąki, wł. Tatiana i Dariusz Tobór. Wiking, pokazwany tylko w niedzielę, w stawce 5 championów, zajął trzecie miejsce.
Zdjęcia : Tatiana i Dariusz Tobór.
.

13.08.2008 Prezydium Zarządu Klubu Nowofundlanda podjęło uchwałę o przyjęciu nowych członków Klubu. Są to:
Anna Cukierska ZKwP O/Kraków, Henryk Czerniejewski ZKwP O/Nowy Sącz, Przemysław Liszek O/Łódź

9.08.2008 Zarząd Klubu serdecznie dziękuje wszystkim fundatorom pucharów za RWN 2007.

9.08.2008 odbyła się Międzynarodowa Wystawa Psów we Lwowie, na której wielki sukces odniósł Norkros ELDIR FORSETI, wł. P.Pasek, uzyskując CAC, CACIB, BOB, BOG i BIS ! Eldir we Lwowie ukończył Interchampionat oraz został Championem Ukrainy. Gratulacje dla hodowców i właścicieli.

4.08.2008 W dniach 1.08-3.08.2008 w Wilnie odbyły się dwie wystawy międzynarodowe oraz Klubowa Wystawa Nowofundlandów i Landseerów. Polskie psy odniosły na tych wystawch duże sukcesy.
W dniu 1.08.2008 "Vilnius Summer", psy oceniał Pan Gerard O'Shea (Szwecja).
SIR PETER USTINOV Bar v Gelderland, uzyskał CAC, CACIB, BOB, wł. Artur Ellwart, a res.CACIB AJER Kaźko Słupski, wł. Małgorzata Grabka.
CACIB, BOS, PAWLOWNA ANNA Bar v Gelderland, wł. Artur Ellwart.
Te same tytuły Pawlowna Anna uzyskała 2.08.08 na wystawie "Baltic Winner", a res.CACIB przypadł w udziale suczce E.P. Leontiew, Norkros Gypsy Wedding
CACIB, BOB uzyskał AJER Kaźko Słupski, kończąc Championat Litwy i Interchampionat. Gratulacje dla Pani M.Grabki. Res. CACIB dla SIR PETER USTINOV Bar v Gelderland
Nowofundlandy na tej wystawie oceniał Pan Giulio Bezzechi (Włochy)
3.08.2008, również w Wilnie odbyła się Klubowa Wystawa Nowofundlandów i Landseerów. Sędzia Pani Natalia Nekrosiene (Litwa).
Norkros Gypsy Wedding, uzyskała tytuł Zwyciezcy Klubu, CAC, BOS. Norkros Blue Odyssey w klasie championów zajęła pierwsze miejsce, CAC. W konkurencjach hodowlanych, hodowla "Norkros" została Najlepszą Grupą Hodowlaną, para Gypsy Wedding - Grand Gonzo Norkros, Najlepszą Parą klubowej wystawy. Gratulacje dla E.P. Leontiew.
Zwycięzcą Klubu, BOB został pies Logrus CAPTAIN CRUSH, wł. Olga Gordejeva (Litwa).

2.08.2008 W dniach 17.07-20.07.2008 w Danii, odbyła się Klubowa Wystawa Nowofundlandów "Gold Cup 2008", najbardziej prestiżowa wystawa nowofundlandów w Europie.
Sędziowie, Panowie: Ove Germundsson (Szwecja) , oraz Dave Helming (USA). Pan Dave Helming, wraz z żoną Peggy, od 40 lat prowadzi hodowlę nowofundlandów POUCH COVE. Hodowla Państwa Helmingów w kapitalny sposób przyniła się do stworzenia współczesnego typu nowofundlanda na Świecie.
Konkurencje finałowe podsumowujące Gold Cup'2008 odbyły się 20.07.08, a wyboru najlepszych psów dokonała Pani Maija Heinila (Norwegia) .

Tytuł Zwycięzcy Gold Cup 2008 uzyskał, tegoroczny Zwycięzca Świata i Rasy:
Cannon Bears SPINNING THE WHEEL
II miejsce, suczka: BIS-Zw. Europy'06 INTCH SKIPPERS King of Helluland
III miejsce, CH THE DEEP BLUE King of Helluland
IV miejsce, Cannon Bear's SECOND TO NONE
V miejsce Najlepszy Weteran, suczka INTCH Newf Mermaid YUKON GOLD

Bardzo duży sukces na tej, tak ważnej, wystawie odniósł USTINOV SIR PETER Bär vom Gelderland, wł. Artur Ellwart, który 19.07.08 ( sędzia O. Germundson) w silnej i licznie obsadzonej klasie otwartej zajął I-e miejsce. Ustinov na tej wystawie ukończył Championat Danii. Serdeczne gratulacje dla Pana Artura!
Bardzo dobrze wypadła również suczka Norkros GYPSY WEDDING, wł. Elżbieta i Paweł Leontiew, która u obydwu sędziów uzyskała ocenę doskonałą. Ocen bardzo dobrych i dobrych u sędziego Helminga było bardzo dużo.
Zdjęcia z wystawy pochodzą z archiwum E.P Leontiew.

27.07.2008 Prezydium Zarządu Klubu Nowofundlanda podjęło uchwałę o przyjęciu nowych członków Klubu. Są to:
Estera Brzezińska ZKwP O/Gdańsk, Magdalena Dąbrowska ZKwP O/Legionowo, Piotr Dreliszak O/Włocławek, Irena Kamińska ZKwP O/Warszawa, Karol Łusiaczyk ZKwP O/Leszno.

16.07.2008 W dniu 11.07.2008 odbyło się zebranie Zarządu Klubu poświęcone organizacji tegorocznej wystawy klubowej.

15.07.2008 Portal "Podaj Łapę" zaprasza na foto-relację z Wystawy w Warszawie. www.podajlape.pl/porady/95/porady/0/Wyniki-i-zdjecia-z-wystawy-w-Warszawie-2008-rasa-Nowofundland.php

8.07.2008 W dniach 3.07-6.07.2008 w Sztokholmie, odbyła się Światowa Wystawa Psów Rasowych. Nowofundlandy oceniane były pierwszego dnia wystawy.
Sędziowie : Pan Manlio Massa (Włochy), psy oraz wybór Zwycięzcy Rasy (BOB).
Tytuł Zwycięzcy Świata i Rasy uzyskał duński pies: DKCH Cannon Bears SPINNING THE WHEEL www.newfoundlanddog-database.net/ahnen.php?num=0000123101
Suki oceniała Pani Renee Sporre-Willes (Szwecja).
Tytuł Zwycięzcy Świata uzyskała INTCH/DK/N/NORDCH Spring Creek's DROP DEAD BEAUTIFUL, wł. Svend Lovenkjer z Danii. www.newfoundlanddog-database.net/det.php?num=0000045770
Polskę reprezentował MŁCHPL/PLCH DETWEESTER z Ogrodów Ateny, wł. Kasia i Piotrek Wesołowscy. Detweester pokazany w klasie otwartej, uzyskał ocenę doskonałą. Gratulujemy doskonałej oceny na tak prestiżowej wystawie, tym bardziej że pochodzi ona od znanego na całym świecie hodowcy nowofundlandów, właściciela kennelu "Cayuga".

30.06.2008 Prezydium Zarządu Klubu Nowofundlanda podjęło uchwałę o przyjęciu nowych członków Klubu. Są to:
Wojciech Horzelski ZKwP O/Katowice, Aleksandra Klimowicz-Tutak ZKwP O/Warszawa, Sylwia Mansopust ZKwP O/Łódź, Maja Pawłowska ZKwP O/Opole, Agnieszka Ruszkiewicz-Kocik ZKwP O/Łódź, Ewa Sobierańska ZKwP O/Warszawa.

12.06.2008 Prezydium Zarządu Klubu Nowofundlanda podjęło uchwałę o przyjęciu nowych członków Klubu. Są to:
Urszula Bystrzycka i Marcin Bystrzycki ZKwP O/Poznań, Małgorzata Nowak ZKwP O/Warszawa, Sylwia Poznańska ZKwP O/Olsztyn, Magda Sztuka-Wiśniewska ZKwP O/Warszawa, Barbara i Zenon Tarasowie ZKwP O/Katowice, Ewa Żudro ZKwP O/Poznań.

9.06.2008 W dniu 8.06.2008 br odbyła się Międzynarodowa Wystawa w Kaliningradzie , na której PLCH Norkros ELDIR FORSETI, wł. Piotr Pasek, uzyskał CACIB, BOB i tytuł Championa Rosji. Pokazywany w klasie młodzieży piesek, Violetty i Staszka Poznańskich, MŁCHPL, AND TIME WILL TELL Unavoidable for Eternity, uzyskał tytuł Zw. Mł., NJw Rasie, Młodzieżowy Champ. Rosji. Gratulujemy !

3.06.2008 W dniach 31.05 i 1.06.2008 br w miejscowości Kamienny Młyn na Słowacji, odbyły się dwie wystawy, Klubowa i Specjalistyczna. Na wystawach prezentowane były też psy z Polski, wszystkie uzyskały oceny doskonałe. Na sobotniej Wystawie Klubowej USTINOV SIR PETER Bär Vom Gelderland, wł. Artur Ellwart, w klasie otwartej zajął II miejsce, Res.CAC.
W klasie baby, suczka BEAUTIFULL Kaźko Slupski, wł. Małgorzata Grabka uzyskała tytuł Najpiekniejsze Baby, a w klasie chamionów suk, na IV lokacie znalazła się Vertigo ULTIMA THULE FOR NORKROS, wł. Elżbieta i Paweł Leontiew. Drugiego dnia Ultima Thule zajęła również IV miejsce w klasie championów, a Beautifull w klasie baby zajęła II miejsce z oceną wybitnie obiecującą.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.newfoundland-sk.com

12.05.2008 Z przyjemnością informujemy, że V-ce Przewodnicząca Klubu Nowofundlanda, Pani Aleksandra Dobrut została sędzią międzynarodowym. GRATULUJEMY !

W dniu 2.05.2008 roku zmarł śp. mgr Henryk Jurek, sędzia międzynarodowy, Honorowy Przewodniczący Klubu Nowofundlanda ZKwP, wieloletni Przewodniczący Klubu Komisji Rottweilera i Nowofundlanda. Te dwie rasy były najblizsze Jego sercu. Odszedł wielki pasjonat nowofundlandów, znakomity Kynolog i Sędzia. Był zawsze bardzo życzliwy dla hodowców.
Cześć Jego Pamięci !
Rodzinie Zmarłego, wyrazy szczerego współczucia składają

Członkowie Klubu Nowofundlanda ZKwP

28.04.2008 W dniach 26/27.04 br odbyła się dwudniowa, Międzynarodowa Wystawa w Miskolc (Węgry) na której duży sukces odniosła PLCH TIFFANY King of Helluland, własność, Barbara Długosz. Tiffany w sobotę (26.04) otrzymała CAC, CACIB, BOS, a w niedzielę CAC, CACIB, BOB oraz nominację na Grand Champion.
Pani Basiu, serdeczne gratulacje!

28.04.2008 W dniach 26/27.04.br odbyły się dwie Międzynarodowe Wystawy i jedna Wystawa Specjalistyczna w Asenovgrad (Bułgaria). Do Asenovgrad z Polski, przyjechały cztery nowofundlandy. Podobnie jak z wystaw rumuńskich, wszystkie wróciły z tytułami.
26.04.2008, BOB, CAC, CACIB, uzyskał PLCH ADMIRAŁ ARGHAN z Ogrodów Ateny , który w tym dniu dokończył Inerchampionat. CAC, CACIB, BOS, dla PLCH SHAGALA Szara Strefa.
UMBRIAGA GNA Kudłaty Diabeł dostała CAC, a tytuł Zwycięzcy Młodzieży, Najlepszego Juniora w Rasie, Nandobear's CANDLE IN THE WIND .
Sedrdeczne gratulacje dla właścicieli zwycięskich psów, szczególne dla Danki i Wojtka Rozwadowskich, za ukończenie Interchampionatu przez Admirała !
Tego samego dnia odbyła się rónież Wystawa Specjalistyczna, na której wnioski CAC uzyskały w/w : ADMIRAŁ ARGHAN, SHAGALA i UMBRIAGA GNA, a suczka Nandobear's CANDLE IN THE WIND, tytuł Zw. Młodzieży.
Drugiego dnia, 27.04.br ., na Wystawie Międzynarodowej, największy sukces odniosła PLCH SHAGALA Szara Strefa , uzyskując CAC, CACIB, BOB, res. BOG. Gratulacje dla właścicielki Pani Agaty Woźniak, tym większe, że druga Jej suczka, UMBRIAGA GNA Kudłaty Diabeł otrzymała CAC, res.CACIB.
PLCH ADMIRAŁ ARGHAN z Ogrodów Ateny , CAC, res.CACIB.
Nandobear's CANDLE IN THE WIND, własność Ani Strączyńskiej uzyskała tytuł Zw. Młodzieży, Najlepszy Junior w Rasie oraz tytuł Młodzieżowego Championa Bułgarii.
Wszystkie dorosłe, w/w nowofundlandy otrzymały tytuły Championów Bułgarii.
Właścicielom utytułowanych nowofundlandów składamy serdeczne gratulacje.

24.04.2008 Prezydium Zarządu Klubu Nowofundlanda podjęło uchwałę o przyjęciu nowych członków Klubu. Są to:
Konrad Prokopczyk ZKwP O/Warszawa, Katarzyna Rubinkowska-Wasylowska ZKwP O/Bytom, Danuta Rozwadowska ZKwP O/Bydgoszcz, Anna Strączyńska ZKwP O/Warszawa, Tomasz Szymanowski ZKwP O/Warszawa.

21.04.2008 W dniach 19/20.04.br odbyły się dwie Międzynarodowe Wystawy w Satu Mare (Rumunia). Do Satu Mare z Polski, przyjechało sześć nowofundlandów. Wszystkie wróciły z tytułami.
19.04.2008, MŁCHPL Norkros GYPSY WEDDING, CAC, CACIB, BOB, a PLCH SHAGALA Szara Strefa, res. CACIB, CAC. Najlepszym w płci przeciwnej (BOS) do Zwyciężcy Rasy (BOB) okazał się PL/LTUCH Norkros BLACK BABYLON, CAC, CACIB. Black Babylon na tej wystawie ukończył Inerchampionat i uzyskał tytuł Championa Rumunii.. Serdeczne gratulacje dla hodowców i zarazem właścicieli Eli i Pawła Leontiew, tym większe, że będąca również ich własnością suczka GYPSY WEDDING została Zwycięzcą Rasy!
20.04., w drugim dniu wystawy BOB, CAC, CACIB dla PLCH SHAGALA Szara Strefa , własność Agata Woźniak. Gratulacje dla Pani Agaty, tym bardziej, że Shagala tym zwycięstwem ukończyła Inerchampionat i uzyskała tytuł Championa Rumunii.
BOS, CAC, CACIB oraz tytuł Championa Rumunii dla ADMIRAŁ ARGHAN z Ogrodów Ateny , hodowla i własność Danki i Wojtka Rozwadowskich.
Norkros GYPSY WEDDING: CAC, res. CACIB, a druga suczka Pani Agaty Woźniak, UMBRIAGA GNA Kudłaty Diabeł dostała CAC czyli wniosek na Championa Rumunii.
Występująca w klasie młodzieży, Nandobear's CANDLE IN THE WIND, własność Ani Strączyńskiej uzyskała tytuł Młodzieżowego Championa Rumunii.
Właścicielom utytułowanych nowofundlandów składamy serdeczne gratulacje.

12.04.2008 SPRAWOZDANIE z działalności Klubu za rok 2007. PLAN pracy Klubu na rok 2008.

10.04.2008 Wydawca książki The World of Newfoundlands in 2006 and 2007 przewiduje wprowadzenie jej do sprzedaży na przełomie czerwca i lipca 2008 roku. Przed ukazaniem się książki cena będzie wynosić 47, 50 euro.
Osoby chętne do nabycia książki drogą przedpłaty (w niższej cenie) proszone o skontaktowanie się z Pawłem Leontiewem, tel.kom. 602 26 07 59 lub e-mail epleontiew@poczta.onet.pl
Po publikacji cena 59, 50 euro + koszty przesyłki z zagranicy.

2.04.2008 W dziale "wystawy" opublikowane zostały wyniki Rankingu Wystawowego Nowofundlandów. W trudnej pracy nad opracowaniem wyników rankingu, Panu Pawłowi Leontiew, bardzo pomogła Pani Joasia Szwarczewska. Joasi i Pawłowi, bardzo dziękujemy !

26.03.2008 Prezydium Zarządu Klubu Nowofundlanda podjęło uchwałę o przyjęciu nowych członków Klubu. Są to:
Zuzanna Justek ZKwP O/Koszalin, Krystyna Irena Kurek ZKwP O/Bielsko-Biała
Agata Izdebska ZKwP O/Warszawa, Monika Cichal ZKwP O/Warszawa oraz 10.01.2008 przyjęta do Klubu została Mirosława Staniewicz ZKwP O/Warszawa.

20.03.2008 Laboratorium Weterynaryjne VETLAB z Wrocławia oferuje szeroki zakres badań dla małych zwierząt. Materiał do badań może być przysyłany z całej Polski, również w kierunku cystynurii.
W hodowli można używać nosicieli cystynurii, ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jedno z rodziców jest genetycznie wolne od tego schorzenia, stąd tak ważne są badania w kierunku tej choroby. Nie wolno kojarzyć dwóch nosicieli, ani nie wolno kojarzyć dwóch niebadanych osobników, których rodzice są nosicielami tej choroby. Niestety takie mioty zdarzają się w Europie.
Gdybyście Państwo mieli wątpliwości odnośnie zdrowotności rodziców, przy ewentualnym zakupie szczenięcia lub krycia suki zagranicą, Zarząd Klubu w takich wypadkach, zawsze służy radą i pomocą. Adresy mailowe członków Zarządu znajdują się na podstronie "kontakty".

15.03.2008 Zarząd Klubu Nowofundlanda podjął uchwałę o następującej treści :
* W przypadku kiedy hodowla lub pies/suka jest zarejestrowana/y na więcej niż jedną osobę, wówczas do Klubu muszą należeć wszyscy właściciele w/w psów, suk czy hodowli, aby ich psy mogły być wpisane na listę hodowli, reproduktorów czy suk hodowlanych. Dotyczy to również umieszczania urodzonych miotów na stronie Klubu.
Do Klubu może należeć jeden z właścicieli w/w psów, ale taka hodowla czy reproduktory nie będą zamieszczone na stronie Klubu.*
Prosimy tych z Państwa, którzy są wspólwłaścicielami reproduktorów/suk czy hodowli, a nie należą do Klubu Nowofundlanda o przystąpienie do Klubu w terminie do 31.03.2008.

22.02.2008 Zarząd Klubu Nowofundlanda podjął uchwałę, że osoby, które nie zapłacą składek za rok 2007 w ostatecznym terminie do dnia 15.03.2007, zostaną skreślone z listy członków Klubu, a ich psy usunięte z klubowej strony internetowej.

12.02.2008 Słowacki i Czeski Klub Nowofundlanda zapraszają na Klubową i Specjalistyczną Wystawę Nowofundlandów II Newfoundland Feed Cup, która odbędzie się w dniach 31.05. i 1.06.2008 w miejscowości Kamenný Mlyn pri Malackách na Słowacji. Więcej w dziale "wystawy".

4.02.2008 Molekuralne Centrum Diagnostyczne w Getyndze (Niemcy), przeprowadza testy DNA, pozwalające ustalić częściowy genotyp dotyczący umaszczenia nowofundlanda. W Centrum, można ustalić czy fenotypowo czarny nowofundland, jest genotypowo czarny, czy też "niesie"(Dd) szary kolor. Można również ustalić czy brązowy nowofundland niesie ten sam gen co czarny, a który jest odpowiedzialny za rozjaśnienie koloru w przypadku brązowego do maści piaskowej, a czarnego do szarej.
Nie są wykonywane na razie, badania w kierunku brązowej maści.
www.tieraerztliches-institut.uni-goettingen.de/moldiag.html

2.02.2008 I Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze na Honorowego Przewodniczącego Klubu Nowofundlanda powołało Pana Henryka Jurka.
Składka członkowska na rok 2008 wynosi jak w roku ubiegłym 10 zł, natomiast ogłoszenia o urodzonych szczeniętach będą płatne w wysokości 30 zł. Ogłoszenia będą umieszczone w dziale "mioty" do momentu sprzedaży szczeniąt. Zapowiedzi miotów nie podlegają opłacie.
W dniu 1.02.2008 rezygnację z pełnienia obowiązków w Zarządzie Klubu złożyła Pani Maria Cugowska. Na zebraniu nie wybrano siódmego członka Zarządu. Funkcję Sekretarza, Zarząd Klubu powierzył Panu Pawłowi Leontiew, ZKwP O/Warszawa. SPRAWOZDANIE

19.01.2008 Zapraszamy do działu Weterynaria w Chów i Hodowla, tam znajdą Państwo adresy lekarzy kardiologów uprawnionych do wystawiania Międzynarodowego Certyfikatu Zdrowia. To jedyny wiarygodny dokument wykluczający wrodzone wady serca u psa. W artykule zamieszczona jest kopia certyfikatu.

10.01.2008 Wymagania wydawcy 'The World of Newfoundlands' odnośnie zdjęć dotyczą nie tylko ich jakości, ale i sposobu pokazania psa. Pies ma być cały widoczny, a pokazujący go ewentualnie człowiek nie może stanowić tła dla sylwetki psa. Pożądane jest, żeby pies na zdjęciu był sam i oczywiście bez
żadnych medali na szyi.

9.01.2008 Prosimy Państwa o sprawdzenie wyników swoich pupili na zeszłorocznych wystawach, na stronie "wystawy" - "wyniki wystaw 2007". W przypadku stwierdzenia błędu, prosimy o przesłanie na adres prowadzącego ranking Pana Pawła Leontiewa :epleontiew@poczta.onet.pl, kopii karty oceny w celu sprostowania wyniku. Korekty prosimy nadsyłać nie później niż do dnia 3.03.08. Późniejsze sprostowania nie będą uwzględnione w rankingu.

2.01.2008 WALNE ZGROMADZENIE SPRAWOZDAWCZE odbędzie się 2.02.2008 roku w Warszawie w siedzibie Oddziału W-wa ZKwP, ul. Lubelska 5/7. Początek zebrania godz. 11.

2.01.2008 PRZYPOMINAMY. W 2008 roku zostanie wydana kolejna książka 'The World of Newfoundlands' przedstawiająca ciekawsze wydarzenia w naszej rasie w latach 2006-2007. Poprzednia edycja obejmowała lata 2004-2005. Podstawowe informacje o tym wydaniu znajdą Państwo na stronie: www.bbpress.nl
W nowej edycji książki umieszczone będą m.in. zdjęcia i trzypokoleniowe rodowody psów/suk, które uzyskały tytuły championa w latach 2006-2007. W związku z tym prosimy polskich wystawców o nadsyłanie do Klubu, kopii polskich, zagranicznych i młodzieżowych championatów (decyduje data na dyplomie) oraz zdjęć i rodowodów swoich pupili. Wydawca zastrzega, że jesli championów będzie bardzo dużo, wówczas w książce nie zostaną zamieszczone championy młodzieżowe.
W interesie polskich hodowców jest to, aby w tej publikacji znalazły się wszystkie championy, które uzyskały tytuły w latach 2006-2007. Dotyczy to wszystkich championów, zarówno tych, których właściciele należą do Klubu lub nie.
Zeskanowane dokumenty i zdjęcia cyfrowe dobrej jakości (minimum 1MB) prosimy przesyłać na adres: epleontiew@poczta.onet.pl lub a.nalazek@nowofundlandklub.pl
Preferowane przez wydawcę są zdjęcia na papierze, a nie nadsyłane drogą elektroniczną. Jesli zdjęcie psa będzie słabej jakości to nie będzie on w książce umieszczony.
Kserokopie dokumentów oraz odbitki zdjęć (maksimum format 30x21 cm) można też przesyłać zwykłą pocztą na adres: Paweł Leontiew, Ul.Zachodnia 41 A, Zielonki Parcela, 05-082 Stare Babice
Nieprzekraczalny termin nadsyłania w/w dokumentów to 15.02.2008.
W książce istnieje możliwość zamieszczania reklam hodowli i reproduktorów.
CENNIK (euro): kolorowa reklama:
cała strona : 385, 1/2 strony: 245, biało-czarna reklama : odpowiednio 275 i 175.
W reklamie należy podać 3-pokoleniowy rodowód, zdjęcie (maximum dwa), nazwisko właściciela, adres, telefon, e-mail, kraj. Można, ale niekoniecznie załączyć bardzo krótki tekst.
Rodowód ma być napisany wg wzoru :
Ojciec # Matka # Ojciec Ojca # Matka Ojca # Ojciec Matki # Matka Matki # i III pokolenie czyli 8 pradziadków OOO # MOO # OMO # MMO # OOM # MOM # OMM # MMM
Wymagania co do zdjęć takie same jak przy zdjęciach championów.
Tak przygotowane reklamy prosimy przysyłać na adres : epleontiew@poczta.onet.plstrona główna
informacje
regulaminy
linki
druki
WSTĄP DO KLUBU
© copyright ZKwP - Klub Nowofundlanda