Logo Klubu NowofundlandaZwiązek Kynologiczny w Polsce - Klub NowofundlandaLogo Klubu Nowofundlanda
Hodowla nf w PolsceHodowla nf na ŚwieciePielęgnacjaPochodzenie nfRozródWeterynariaDoskonalenie rasy
Jak przygotować psa na wystawęPielęgnacja podstawowaPorady na upały

PODSTAWOWA PIELĘGNACJA

xxxPielęgnacja zdrowego nowofundlanda to ogół zabiegów, mających na celu utrzymanie go w doskonałej kondycji fizycznej i psychicznej. Najważniejszą rzeczą jest codzienna obserwacja swojego psa i jego zachowania, która pozwala wykryć niepokojące objawy, zdiagnozować przyczyny i próbować je usunąć w miarę możliwości samemu, a jeśli jest to niemożliwe, to z pomocą fachowca. Postępując w ten sposób można ograniczyć liczbę wizyt u weterynarza, zaś jeśli wizyta jest niezbędna to na pewno nasze obserwacje mogą pomóc lekarzowi w podjęciu trafnej diagnozy. Na przykład obejrzenie kału psa może dać informację o zarobaczeniu zwierzęcia, kłopotach żołądkowych. Zaobserwowanie brunatnego koloru moczu może świadczyć o zaawansowanej babeszjozie po ugryzieniu przez kleszcza. Obserwacja jednakże nie zwalnia właściciela z obowiązku corocznego szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym i wściekliźnie, okresowego odrobaczania i zabezpieczania przed pchłami i kleszczami.

KĄPIEL I SUSZENIE.

Częstotliwość kąpieli zależy od warunków w jakich pies przebywa, żywienia, rodzaju włosa itp. Psa należy wykąpać wtedy kiedy jest brudny. Teorie o jak najrzadszym (raz w roku) kąpaniu psa nie mają racji bytu w dobie rozwoju nowoczesnych kosmetyków dla zwierząt, dostosowanych do pH skóry, koloru, rodzaju sierści, dla psów alergików i z problemami skórnymi.

Nie należy jednak przesadzać ze zbyt częstymi kąpielami z użyciem szamponu, ponieważ pozbawia to skórę warstwy ochronnej. Nie ma również żadnych przeciwwskazań do kąpieli szczeniąt pod warunkiem dokładnego ich wysuszenia, aby nie przeziębiły się lub dostały zapalenia płuc. Szampon powinien być delikatny, przeznaczony dla szczeniąt.
Przed kąpielą psa należy dokładnie wyszczotkować w celu usunięcia martwych włosów i zlikwidowania kołtunów, które najczęściej robią się pod uszami, pachami, na podgardlu i podbrzuszu. Kołtuny lepiej jest spróbować rozdzielić lub w ostateczności wyciąć niż wyszarpywać grzebieniem. Temperatura wody powinna wynosić około 40 st. C. Psa trzeba dokładnie zmoczyć, razem z podszerstkiem, polać rozcieńczonym szamponem, wymyć i bardzo dokładnie spłukać. Obecnie dostępne są na rynku różne rodzaje szamponów dla określonego koloru sierści czarnego lub brązowego. Psa biało-czarnego najlepiej traktować szamponem dla psów białych. Po spłukaniu szamponu można użyć dodatkowo odżywek, ułatwiających rozczesanie.

Po kąpieli psa należy wstępnie wytrzeć ręcznikiem, następnie wysuszyć suszarką niezbyt gorącym powietrzem, susząc i jednocześnie zaczesując psa z włosem, ale kończyny, głowę oraz tułów od linii barków, czeszemy pod włos. Dokładne wysuszenie sierści jest niezwykle istotne ponieważ w normalnych warunkach nowofundland nigdy nie przemaka do skóry. Z wierzchu pies wydaje się być suchy natomiast przy samej skórze włos jest mokry, łatwo dochodzi do odparzeń i dalszych zmian skórnych nie mówiąc o nieprzyjemnym zapachu butwiejącego futra. Po wysuszeniu psa trzeba dokładnie rozczesać.

SZCZOTKOWANIE.

Nowofundlanda należy szczotkować zazwyczaj raz w tygodniu, natomiast w okresie linienia częściej a nawet codziennie. Do szczotkowania używamy następujących narzędzi: metalowej szczotki z miękkimi, zagiętymi drucikami Rozczesuje się nią sierść, rozgarniając kolejne warstwy podszerstka, na całym ciele z włosem, natomiast od linii barków, na głowie i wierzchniej stronie łap pod włos, stalowego grzebienia z szeroko rozstawionymi długimi zębami. Rozczesuje się nim portki, pióra na łapach i ogon, oraz sięga do samej skóry w poszukiwania kołtunów Kołtuny najczęściej robią się pod uszami, pachami, na podgardlu i podbrzuszu; lepiej jest je spróbować rozdzielić lub w ostateczności wyciąć niż wyszarpywać grzebieniem stalowych grabek do usuwania martwego włosa w czasie linienia, szczotki z włosia dla nadania połysku

STRZYŻENIE.

Strzyc nowofundlanda czy też pozostawić szatę bez strzyżenia - tego wyboru musi dokonać sam właściciel, jednak z powodów higienicznych zaleca się okresowe przycięcie niektórych części futra: za uszami w celu zapobiegania kołtunienia się sierści, na łapach - wypłowiałe kępki między pazurami dla schludnego wyglądu, między poduszkami - równo z linią poduszek - dzięki temu pies nie wnosi błota ani śniegu na łapach, np. śnieg w tym miejscu tworzy kulki, które przeszkadzają psu w chodzeniu. Te proste zabiegi nie wymagają specjalnych umiejętności i sprzętu oprócz ostrych nożyczek. Strzyżenie psa na wystawę jest sztuką i nie zaleca się raczej eksperymentowania na własnym zwierzęciu. Lepiej powierzyć tę czynność psiemu fryzjerowi.

PIELĘGNACJA OCZU.

Oczy powinno się obserwować codziennie. Obecność porannych "śpiochów" nie jest zjawiskiem niepokojącym. Należy zwrócić uwagę na wypływy z worka spojówkowego, czy nie mają charakteru ropnego. W codziennej pielęgnacji oczy można przemywać 1-2% roztworu kwasu bornego, świetlikiem lub specjalnymi preparatami do pielęgnacji oczu dostępnymi w sklepach zoologicznych lub lecznicach weterynaryjnych.

PIELĘGNACJA USZU.

Nowofundlandy są psami zwisłouchymi, podatnymi na kłopoty z uszami. Zaleca się przeglądanie uszu raz w tygodniu. Jeśli stwierdzimy obecność zanieczyszczeń lub brunatnej wydzieliny o charakterystycznym zapachu - uszy należy delikatnie oczyścić patyczkiem do czyszczenia uszu albo wacikiem kosmetycznym nałożonym na palec, nasączonymi specjalnymi preparatami do pielęgnacji uszu, dostępnymi w sklepach zoologicznych lub lecznicach weterynaryjnych.

PIELĘGNACJA ZĘBÓW.

Najczęstszą przyczyną kłopotów psów z dziąsłami i zębami jest kamień nazębny. Kontrolując jamę ustną psa należy zwrócić uwagę na okolice wokół zębów. Pojawiające się czerwone obwódki świadczą o stanie zapalnym dziąseł. Wczesnym objawom można zapobiegać myjąc psu zęby specjalną szczoteczką z psią pastą. Duże i twarde złogi trzeba niestety usunąć w znieczuleniu ogólnym u lekarza, jednak nie zdejmowany kamień nazębny może powodować parodontozę i w konsekwencji utratę zębów oraz stan zapalny całego organizmu, nie mówiąc o nieświeżym oddechu.

PIELĘGNACJA PAZURÓW.

Psy, które poruszają się po miękkim podłożu mogą wymagać regularnego obcinania pazurów. Zbyt długie, zakrzywione pazury mogą wbijać się w opuszki palców, upośledzając chodzenie.Pazury przycina się specjalną gilotynką. Należy pamiętać o obcięciu pazura pierwszego palca na przednich kończynach. Wiele osób ma trudności z obcięciem pazurów u swojego psa dlatego lepiej jeśli się nie potrafi, powierzyć tę czynność fachowcowi. Nieumiejętne obcięcie pazura może spowodować uszkodzenie naczynia krwionośnego lub nerwu.

PIELĘGNACJA GRUCZOŁÓW OKOŁOODBYTOWYCH.

Jeśli zauważy się, że pies liże okolice odbytu lub "saneczkuje"(na siedząco ociera okolicę odbytu) można podejrzewać zaczopowanie gruczołów okołoodbytowych. Dolegliwość tę trzeba zlikwidować przez mechaniczne wyciśniecie zalegającej wydzieliny. Ponieważ czynność ta nie należy do przyjemnych lepiej powierzyć ją weterynarzowi, a najlepiej, aby do tego nie dopuścić , poprosić o sprawdzenie stanu gruczołów lekarza, podczas wizyty kontrolnej. Jest to o tyle istotne, że zwłaszcza u starszych psów gruczoły okołoodbytowe bywają miejscem powstawania nowotworów.

HIGIENA NARZĄDÓW PŁCIOWYCH.

Bardzo ważną sprawą, dotyczącą wszystkich psów, a w szczególności reproduktorów i suk hodowlanych jest utrzymywanie w czystości ich narządów płciowych. W przypadku psa należy przemywać od czasu do czasu worek napletkowy słabym roztworem nadmanganianu potasowego, aby nie dopuścić do stanów zapalnych napletka. Narządy płciowe suki dobrze jest przemywać ludzkim płynem do higieny intymnej. W razie zauważenia ropnych wypływów z narządów płciowych psa i suki trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Przed cieczką w której planujemy kryć sukę należy zrobić badania bakteriologiczne wymazu pochwowego. Reproduktor, kryjący nie badane suki, powinien mieć badany wymaz napletkowy, właściwie po każdym kryciu. Więcej na ten temat, znajdą Państwo w dziale "Rozród".
Ela i Paweł Leontiewstrona główna
informacje
regulaminy
linki
druki
WSTĄP DO KLUBU
© copyright ZKwP - Klub Nowofundlanda