Logo Klubu NowofundlandaZwiązek Kynologiczny w Polsce - Klub NowofundlandaLogo Klubu Nowofundlanda
Hodowla nf w PolsceHodowla nf na ŚwieciePielęgnacjaPochodzenie nfRozródWeterynariaDoskonalenie rasy

CystynuriaHD i EDSerce

U nowofundlandów kontynentalnych wady serca występowały sporadycznie, natomiast szczególnie przewężenie aorty, zdarza się wśród niektórych linii amerykańskich. Wobec znaczącego importu psów z USA do Europy, częstość występowania schorzenia może wzrosnąć. W polskiej populacji nowofundlandów zdarzały się sporadyczne przypadki występowania podzastawkowego zwężenia aorty. Z reguły dotyczyły osobników mających w rodowodach udział amerykańskich psów. Ale stale wzrasta ilość importów, ilość suk krytych amerykańskimi psami, w związku z czym szczegółowe badania serca, a w pierwszej kolejności reproduktorów stają się konieczne, jeśli nie chcemy w sposób istotny zwiększyć liczby nowofundlandów z wadami serca. Dziedziczenie wad serca nie jest w pełni poznane i fakt, że rodzice mają zdrowe serca nie oznacza, że i potomstwo ich jest zdrowe.

Na podstawie informacji z dnia 28.02.2009, uzyskanej od Pani dr hab Urszuli Pasławskiej, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, zgodnie z porozumieniem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (PSLWMZ) prawo do wystawania Międzynarodowych Certyfikatów Zdrowia ma w Polsce tylko dwóch lekarzy weterynarii: Pani dr hab Urszula Pasławska i Pan dr n. wet Bodhan Kurski.
Adresy:
Prof dr hab Urszula Pasławska :
E-mail: urszula.paslawska@up.wroc.pl lub robertpaslawski@wp.pl
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, tel. 71 320 5367 lub 602 559 944
Prof dr hab Agnieszka Noszczyk-Nowak, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, tel. 71 320 1009, e-mail: agnieszka.noszczyk@up.wroc.pl

dr n. wet Bohdan Kurski :
www.elwet.pl, Warszawa

Lekarze weterynarii specjalizujący się w kardiologii:
dr n. wet Urszula Bartoszuk-Bruzzone, Warszawa, e-mail: info@kardiologiaweterynaryjna.pl
dr n. wet. Magdalena Garncarz,, Warszawa, SGGW, tel. 22 858 80 62
lek. wet. Rafał Niziołek, badania wyjazdowe : www.niziolek.com.pl, Warszawa, tel. 22 812 71 11

Z dniem 1.01.2013 na stronie Klubu są zamieszczane tylko badania wykonane przez lekarzy wet, specjalistów kardiologów. Badania tylko kompletne z echokardiogramem (Doppler). Brak badań, tak potencjalni właściciele szczeniąt, jak i hodowcy chcący np użyć reproduktora w swojej hodowli, muszą traktować tak, jakby dany osobnik to schorzenie miał.
KONIECZNE jest, aby hodowcy przed przekazaniem szczeniąt nowym właścicielom, wykonali u lekarza wetrynarii, badania osłuchowe serc szczeniąt. Poważna wada powinna być wykryta podczas takiego badania i w taki sposób można uniknąć nieszczęśliwych przypadków, kiedy paromiesięczne szczenię pada nagle u nowych właścicieli wskutek wady serca. Każda wada serca stwierdzona u psa, zoperowana lub nie, wyklucza psa/sukę z hodowli.

ZKwP-Klub Nowofundlanda, marzec 2009, czerwiec 2011, grudzień 2012

* * * * *


PODZASTAWKOWE ZWĘŻENIE AORTY.

Serce jest zasadniczym narządem układu krążenia, który powoduje ruch krwi w żywym organizmie. Mięsień sercowy podzielony jest wewnątrz ścianą i czterema zastawkami na cztery, nierówne części. Podłużnie serce dzieli się na część lewą i prawą, a poprzeczna ściana dzieli serce na przedsionek i komorę. Mamy, więc lewy przedsionek i lewą komorę serca i tak samo z prawej strony. Podczas skurczu komór sercowych, utlenowana krew z lewej komory, zostaje wtłoczona do tętnicy głównej, czyli aorty. W środku ujścia aorty z lewej komory znajduje się, interesująca nas, zastawka aorty. Dzięki rytmicznemu zamykaniu się i otwieraniu zastawek możliwy jest prawidłowy przepływ krwi poprzez aortę, tętnice, tętniczki, naczynia włosowate do poszczególnych narządów zwierzęcia. Tętnice doprowadzają do narządów, niezbędny do życia komórek, tlen. Natomiast będący produktem przemiany materii dwutlenek węgla, odprowadzany jest poczynając od naczyń włosowatych, żyłek, żył do żyły czczej przedniej i tylnej do prawego przedsionka. Jest to krwiobieg duży, zaczynający się w lewej komorze, a kończący w prawym przedsionku. Powracająca, pozbawiona tlenu krew z dużego krwiobiegu, z prawego przedsionka, przechodzi do prawej komory, w której rozpoczyna się krwiobieg mały. Przy skurczu serca, krew zostaje wtłoczona do tętnicy płucnej i stąd przez dwa jej rozgałęzienia do płuc. W naczyniach włosowatych oplatających pęcherzyki płucne, dochodzi do wymiany gazów między powietrzem zawartym w płucach, a krwią. Utlenowana w płucach krew, dostaje się do żyłek, żył i żył płucnych uchodzących do przedsionka lewego, gdzie kończy się krwiobieg mały. Prawidłowo zbudowany mięsień sercowy zapewnia właściwe funkcjonowanie układu krążenia. Natomiast u chorych psów z niewyjaśnionych powodów, dochodzi pod zastawką aorty do włóknienia tkanki, wynikiem czego jest powstawanie zgrubień, guzków powodujących zwężenie ujścia aorty. W tej sytuacji podczas skurczu serca, lewa komora zmuszona jest do wykonania wytężonej pracy, aby poprzez zwężenie aorty, przepompować na obwód ciała, zaopatrzoną w tlen, krew. Powoduje to z czasem przerost i niewydolność mięśnia sercowego. Schorzenie to nosi nazwę podzastawkowego zwężenia ujścia aorty potocznie "subaorty", z angielskiego Sub-aortic Stenosis, w skrócie SAS.
Objawy SAS mogą być różne, zależnie od stopnia rozwinięcia się wady. Psy z niewielkim przewężeniem, mogą przez całe życie cieszyć się dobrym zdrowiem, nie wykazując żadnych objawów. Objawów choroby mogą nie wykazywać też, niestety psy z poważną wadą. A jedynym objawem jest nagła śmierć i to z reguły nie później niż w wieku 3-4 lat. Ponieważ nie ma żadnej konkretnej metody leczenia choroby (można jedynie podawać leki utrzymujące właściwe ciśnienie krwi i wspomagające pracę mięśnia sercowego), choremu psu należy znacznie ograniczyć ruch, na spacer w upalne dni wychodzić tylko rano i wieczorem oraz zapewnić mu odpowiednią dietę leczniczą przeznaczoną dla psów z problemami krążenia. W różnych krajach, wyspecjalizowane kliniki przeprowadzają zabiegi, które mechanicznie poszerzają ujście aorty (tzw. balonikowanie). Zabieg jest bardzo kosztowny.
SAS uważane jest wg obecnych badań, za chorobę wrodzoną, dziedzicznie uwarunkowaną. Część publikacji podaje, że u szczeniąt choroba rozwija się w wieku powyżej 6 miesięcy, część, że może ona występować już w wieku kilku tygodni. Szczenię z SAS, słabo przyrasta i więcej śpi niż pozostałe rodzeństwo. Typowe objawy to szybsze męczenie się w stosunku do równiesników, duszność czyli częste i "nieuzasadnione" dyszenie, odkrztuszanie i omdlenia. W ciężkich bardzo przypadkach pies stoi, bądź siedzi na rozstawionych na boki przednich kończynach, dyszy, szyja wyciągnięta do góry. Takie zachowanie wymaga natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii. Objawy mogą też być inne, a mianowicie pozornie zdrowy pies, biegnąć, nagle upada i traci chwilowo przytomność, po czym zachowuje się normalnie, a właściciel myśli, że pies się uderzył w głowę i dlatego był nieprzytomny! Innym objawem może być kaszel, spowodowany zaburzeniami w krążeniu płucnym (krwiobieg mały).
Międzynarodowy Certyfikat Zdrowia, dokument uznawany przez Europejskie Towarzystwo Kardiologów Weterynaryjnych, stwierdzający, że pies nie ma wrodzonych wad serca.

Podzastawkowe zwężenie ujścia aorty, mozliwe jest do stwierdzenia przy użyciu wysoce wyspecjalizowanego sprzętu medycznego stosowanego w elektrokardiografii, echokardiografii i ultrasonografii, ale diagnoza tylko wtedy będzie miarodajna, jeśli wykonana jest przez lekarza weterynarii, specjalizującego się w dziedzinie kardiologii. W Polsce takie badania przeprowadza, Pani dr hab. Urszula Pasławska na Akademii Rolniczej we Wrocławiu oraz Pani dr nauk wet Magdalena Garncarz na SGGW w Warszawie.
Dziedziczenie SAS wg niektórych autorów, uwarunkowane jest poligenicznie, a więc wieloma parami genów, przy czym mechanizm nie jest do końca wyjaśniony. Badania u nf w kierunku SAS prowadzone są w Niemczech, Skandynawii, Kanadzie i USA, ale nie we wszystkich krajach są te badania obowiązkowe. W Polsce jak dotąd schorzenie to nie występowało na większą skalę, ale wobec licznych importów psów, jak również kryć suk zagranicą, możliwość wystąpienia choroby się zwiększa.
Rasy predysponowane do wystąpienia SAS, oprócz nf, to m.in. bernardyn, berneński pies pasterski, bokser, dog de Bordeaux, dog niemiecki, golden retriewer, labrador, niemiecki wyżeł krótkowłosy, rottweiler, owczarek niemiecki.
Więcej na temat temat badań chorób serca u psów znajdą Państwo na stronie: www.niziolek.com.pl.

mgr inż Anna Nalazek
Literatura:
L.W. Friedl: Co dolega mojemu psu
M.Wojtasik, J.Wypart: Podzastawkowe zwężenie ujścia aorty
Serwis Weterynaryjny.
M. B. Willis: Poradnik dla hodowców psów.


PRZETRWAŁY PRZEWÓD TĘTNICZY - BOTALLA (PDA).

Przetrwały Przewód Tętniczy (patent ductus arteriosus, PDA) to obok SAS, druga z częstszych wad serca, występujących u nowofundlandów. W okresie życia płodowego wszystkie niezbędne składniki dostarczane są do organizmu płodu za pomocą łozyska matki. Szczenię w tym okresie nie ma małego krwiobiegu, ponieważ płuca nie pracują. Dzięki istnieniu w życiu płodowym przewodu tętniczego krew płynąca tętnicą płucną trafia do aorty. Przewód tętniczy funkcojnuje do momentu porodu i pierwszego oddechu noworodka. Zdarza się, że u niektórych szczeniąt przewód tętniczy nie ulega zamknięciu. Do wyleczenia psa konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego, najlepiej przed ukończeniem przez szczenię wieku 6 miesiecy. Więcej na na temat tego schorzenia znajdą Państwo na stronie: www.kardiologiaweterynaryjna.pl/pda.php/, gdzie specjalista kardiolog, Pani dr n.wet, Urszula Bartoszuk-Bruzzone w bardzo przystępny sposób omawia to schorzenie. Dodatkowo, artykuł zawiera świetne rysunki przedstawiające budowę serca w okresie płodowym oraz budowę serca z niezamkniętym przewodem tętniczym w okresie postnatalnym.
Pies/suka po przeprowadzonym zabiegu chirurgicznym, badany w kierunku chorób serca w wieku dorosłym, nie wykazuje z reguły, żadnych patalogicznych zmian. Jednak operacja nie zmienia jego założeń dziedzicznych i z tego względu nie może być w żadnym wypadku, użyty w hodowli.

mgr inż Anna Nalazekstrona główna
informacje
regulaminy
linki
druki
WSTĄP DO KLUBU
© copyright ZKwP - Klub Nowofundlanda